Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

WARSZTATY PISANIA IKON

„Odkrycie, spotkanie i kontemplacja Miłosierdzia”

w Ośrodku Szkolenia Zgromadzenia Sióstr Służebnic NMP

Prałkowce 231, Przemyśl

Warsztaty są skierowane do osób, które pragną przez tworzenie ikony odkryć Nieodkrywalnego, spotkać twarzą w twarz Niespotykanego, kontemplować Bożą Światłość i Jego Samego.

pantokartorsynaj

Ikona to nie tylko nauka warsztatu. Ten w swojej prostocie ukrywa Niebo, jak Bóg ukrył siebie w eucharystycznym chlebie. Warsztat po jego poznaniu staje się zwykły i nieskomplikowany. Zwyczajne proporcje i materiały. Jednak to co w sobie ukrywa, trzeba poznać przez powolne, pełne ciszy i łagodności odkrywanie. Aż chwila pozwoli na spotkanie twarzą w twarz i łagodne jak oliwa na ikonie przejście w kontemplację.

Malowanie ikony mógłbym porównać z doświadczeniem Eliasza w jaskini na świętej górze Horeb (Góra Synaj). Nie było Pana w wichurze, trzęsieniu ziemi i ogniu. Był w łagodnym powiewie i wtedy Eliasz wyszedł z jaskini, bo poczuł Bożą Obecność. Tak samo proces powstawania ikony wymaga wyjścia poza otaczający nas świat i poszukiwania lekkiego powiewu w wizerunkach Chrystusa, Matki Boga czy świętych.

Ikona ma tę swoją trudność, że przedstawia rzeczywistość już uwielbioną, niebańską. Dlatego wymaga wyciszenia, by móc odkryć jej rysunek, cienie, barwy. Jak kiedyś biblijny skryba musiał być skoncentrowany i wyciszony, by dobrze usłyszeć i przepisać słowa Biblii, tak ikonopis poszukuje skupienia, by dobrze oddać wizerunek. W ciszy daje się prowadzić natchnieniom Ducha Św.

Od ikonopisa wymaga się jednej sprawy: by był teologiem. I wcale nie chodzi o studia teologiczne. Chodzi o to, by szczerze szukał Boga i dlatego miał pragnienie malowania ikony. Wymaga to pokornej postawy. By w tym sobie pomóc, zanim rozłoży pędzle i przyjrzy barwom, ikonopis powinien wzmocnić swoją pokorę spowiedzią, a siłę Eucharystią.

Warsztaty pisania ikon nie są typową szkołą dla malarzy. Poznajemy podstawową technikę, by móc namalować swoją pierwszą ikonę. Ona ma nam służyć później do modlitwy prywatnej. Być taką moją fotografią w domu, która przypomina mi o Obecności. Nie należy przejmować się porażkami w czasie pracy. Drapaniem i poprawianiem jakichś części, czy uwagami prowadzącego. Pisanie ikony ma być Twoją modlitwą, chwilą na tęsknotę za niebem, Bogiem, Matką Bożą… I tak jak ich nie należy się bać, tak tu trzeba się lęku pozbyć, otworzyć. Warsztaty mają być Twoim czasem w Obecności Bożej, swoistymi rekolekcjami. Dlatego też będziemy modlić się rytuałem, zachowywać ciszę, słuchać czytanej Biblii czy też konferencji, śpiewu…

DSCF8115

Zapraszam do przeżycia wspólnego warsztatu.

El’azar Hubert Kampa

Koszt i przebieg warsztatów

Mamy dwie możliwości udziału:

Całodzienne

Wieczorami (2 całe soboty)

Warsztat całodzienny jest skierowany do osób, które chciałby bardziej indywidualnie popracować nad ikoną. Grupa do 3 osób i nauczyciel. Możliwe ustalenie czasu trwania warsztatów, godzin. Dostępna codzienna liturgia, kaplica…

Warsztat wieczorowy jest skierowany do osób, które będą pracować w grupie ok. 10 osób w określonym czasie.

Koszt udziału w warsztatach to 400 zł

Otrzymuje się wszelkie potrzebne materiały do wykonania ikony i posiadania małego warsztatu na przyszłość w domu (2 deski, materiały do gruntowania, materiały do złocenia złotem 23 i 3/4 karata na mixtion, 30 barw suchych pigmentów, 3 pędzle Rossa lub Rublow, inne potrzebne pędzle, ławeczkę z plexi do opierania rąk, paletę, materiały naukowe)  

Istnieje możliwość noclegu w bardzo dobrych warunkach, w miejscu odbywania się warsztatów. Koszt jednej doby ze smacznym obiadem to 60 zł. Śniadanie i kolacja we własnym zakresie z dostępem do kuchni.

 

Wszelkie pytania, zgłoszenia wnioski można kierować do: Hubert Kampa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 603 254 398

 

Przygotowanie do warsztatów

Po tym jak zdecydujesz, że chciałbyś wziąć udział w warsztatach pisania ikony, proponuję trochę się do tego przygotować. Oczywiście zgłoś się pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .Dobrze jest w modlitwie prosić o pomoc Ducha Św. i św. Łukasza Ewangelistę. Spróbuj dokonać wyboru ikony, jaką chciałbyś malować. Poszukaj w albumach, Internecie. Jeśli potrzebujesz wsparcia, konsultacji, może większej fotografii – napisz do prowadzącego. Spróbuj zdecydować, czy chciałbyś malować ikonę we współczesnej interpretacji czy dawną. Najlepiej, by był to wizerunek bliski Twojemu sercu, który chciałbyś mieć w domu. Poczytaj w Internecie lub książce jaka jest wymowa, dlaczego jest taki. Jeśli masz możliwość wydrukuj duże zdjęcie (najlepiej u fotografa). Przy wyborze wizerunku pamiętaj też o tym, że deska jaką otrzymasz będzie miała kształt prostokąta 40/30 cm.

Kiedy zdecydujesz się na jakiś wizerunek, spróbuj mu się przyjrzeć. Poznać kolory, kształty, szaty. Spróbuj to naszkicować ołówkiem. Możesz też spróbować go pomalować farbami. Dobrze, by nie był Ci obcy ołówek i pędzel.

Pomyśl też o tym, jakie chciałbyś mieć tło. Może ornament? Może zwyczajnie farba i złocony nimb.

Na warsztaty zabierz ze sobą pomysły i szkice, fotografie… Inne materiały otrzymasz.

 

Warsztaty całodzienne - plan do indywidualnego ustalenia.

Plan spotkań wieczornych (w przygotowaniu)