Warsztaty OnLine

 

 

Video kursy pisania ikon ....

ZOBACZ...

Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

 

W dniach 12 – 22 lipca 2018 roku miały miejsce na Jasnej Górze II Warsztaty Ikonograficzne z Częstochowską Ikoną Matki Bożej. Warsztat odbywał się w Domu Pielgrzyma i uczestniczyło w nim 17-tu pełnych energii uczestników, dwóch wykładowców i ojciec duchowny.

Warsztatem podstawowym, który polegał na napisaniu swojej pierwszej ikony, nauce podstawowej techniki wykonania ikony oraz pozłoty, zajęło się ośmiu uczestników. Pod okiem wykładowców wykonali swoje pierwsze dzieła. Choć w oczach strach, lekki dreszczyk emocji, czasem przemęczenie, towarzyszyły temu warsztatowi to jednak owoce pracy były niezwykłe. Dzięki nowemu sposobowi prowadzenia warsztatu, wypracowanemu z poprzednich doświadczeń, każdy uczestnik napisał swoją, niezwykłą ikonę. Każdy mógł odnaleźć swój styl kreski, poszukać swoich sposobów poradzenia sobie z trudną techniką.

Do nauki pozłoty na poler przystąpiło sześciu uczestników. Trudna technika wymagająca koncentracji, precyzji, dyscypliny została przez nich opanowana świetnie. Jak na swoje pierwsze pozłoty na bolus i potem polerowanie to efekty były zadziwiające. Mimo, że trzeba było walczyć z czasem i organizacją pracy, to uczestnicy wytrzymali napięcie.

Warsztat puncowania złota oraz wykonania ikony techniką olejną opanowali trzej uczestnicy. Mimo iż stukanie młotkami niejednokrotnie było męczące dla wszystkich, to efekty pracy były tak piękne, ze przynosiły ulgę. Trudna technika precyzyjnego zdobienia złota a potem malowania farbami olejnymi wizerunku została jednak opanowana i powstały piękne prace.

Oprócz pracy, która czasem trwała do późnych godzin nocnych, uczestnicy mieli okazję wielokrotnie przeżywać Eucharystię w kaplicy Matki Bożej przed Jej Wizerunkiem, uczestniczyć w Apelach Jasnogórskich… W pracy towarzyszył nam opiekun duchowy, jakim był o. Sylwan Wirkowski - paulin. Dzielił się z nami swoim doświadczeniem ikony i pracy na Wschodzie. Ociec Sylwan spełnił w czasie warsztatów swoje pragnie napisania ikony św. Gabriela Urgebadze.

Mieliśmy też wykład z Panią dr Joanną Kornecką. Ona wprowadziła nas w niezwykły świat ikonografii i dawnych ikonografów oraz wyjaśniła nam znaczenie wielu czynności w ikonie od strony języka greckiego w oparciu o nauczanie i Tradycję Kościoła. W swoim wykładzie oparła się o dzieło Teodora Studyty „Antirrhetikon kata eikonomachon”, co było niezwykle ciekawe dla uczestników. Poznanie pewnych tajników, spraw zakrytych na co dzień dla nas, było naprawdę pociągające. Szkoda, że tak mało czasu było na słuchanie Pani Joanny.

Warsztaty zakończyły się wspólnym błogosławieństwem dzieł w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze i dzieleniem się swoimi wrażeniami i przeżyciami, którego fragmenty możemy posłuchać poniżej.

Audycja z Radia Jasna Góra

W imieniu Fundacji In Blessed Art, bardzo dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie w warsztat, wspólnie spędzone chwile. Ojcu Sylwanowi dziękujemy bardzo za konferencje i kazania pełne prostoty i ikony, często głęboko dotykając serca. Naszym Siostrom Kapucynkom dziękujemy za wspólnotę tworzoną z nami. Choć na co dzień są za klauzurą to z nami pracowały i dawały dobre świadectwo.

Dziękujemy również wykładowcom Alexandrowi Pankovets i Hubertowi Kampa i organizatorom. Wszystkim, który umilali nam życie i byli dla nas życzliwi…

Już teraz zapraszamy na kolejną turę warsztatów, oraz na adwentowe rekolekcje z ikoną Bożego Narodzenia, w czasie których planujemy wspólnie napisać jedną dużą ikonę BN, którą następnie ofiarujemy w piękne miejsce.

Galeria: